Енгелн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгелн
Област во Бруххаузен-Вилсен
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Внесете покраина
Округ Диепхолц
Општина Бруххаузен-Вилсен
Основни податоци
Површина 31,22 км2
Надм. височина 47 м
Население 1.074  (31 декември 2010)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DH
Пошт. бр. 27305
Повик. бр. 04247
Портал www.gemeinde-engeln.de

Енгелн е село и поранешна општина во округот Диепхолц, во Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година, таа е дел од општината Бруххаузен-Вилсен.