Елфисау

Координати: 63°59′11.87″N 20°57′41.49″W / 63.9866306° СГШ; 20.9615250° ЗГД / 63.9866306; -20.9615250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост на реката Елфисау во Селфос

Елфисау (исландски: Ölfusá) — река во Исланд. Се јавува со слевање на реките Квитау и Сог, веднаш северно од гратчето Селфос, Долга е 25 км и завршува во Атлантскиот Океан. Ова е најполноводната река во земјата, со просечен истек од 423 [[м3/с]] и сливна површина од 5.760 км².

Реката изобилува со лосос, поради што е развиен стопанскиот риболов.

На источниот брег пред вливот во морето е сместен природниот резерват Флоуј.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

63°59′11.87″N 20°57′41.49″W / 63.9866306° СГШ; 20.9615250° ЗГД / 63.9866306; -20.9615250