Прејди на содржината

Елсалвадорски колон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсалвадорски колон
colón salvadoreño (шпански)
ISO 4217
КодSVC
Составници
Подединица
 1/100центави
Множинаcolones
Симбол
Банкноти1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 200 колони
Монети1, 2, 3, 5, 10, 25, 50 центави, 1, 5 колон
Демографија
Корисник/ци Ел Салвадор
Издавач
Централна банкаЦентрална Банка на Ел Салвадор
Инфоутијава ја прикажува последната состојба на валутата пред да биде укината.

Елсалвадорски колон (шп. colón salvadoreño) — официјална валута на Ел Салвадор од 1892 до 2001 година, кога била земенета со американски долар. Таа е поделена на 100 центави и нејзиниот код е ISO 4217. Валутата беше именувана на шпански познатиот морепловец Кристофер Колумбо, познат како Кристобал Колон шпански.

Моментален симбол[уреди | уреди извор]

Симболот за колонот е C со две коси црти. Симболот "₡" има Unicode - код точка U + 20A1,[1] и на децимална застапеност 8353. Во HTML тој може да биде внесен како ₡. Знакот на колонот не треба да се меша со центите знак (¢), која има код точка U + 00A2 во Уникод (или 162 во децимали), или со ганските цеди знак ₵, која има код точка U + 20B5 во Уникод (или 8373 во децимална). Сепак, најчесто е на располагање симбол проценти "¢" и често се користи локално за да се одреди колонот во цената ознаки и реклами.

Монети[уреди | уреди извор]

Колон го замени пезосот на исто ниво, од 1 и 5 центави монети издадени пред 1919 година, и продолжи да се издадава без дизајнерски промени по воведувањето на колон центавите биле воведени заедно со помали сребро 25 центави. И двете беа заменети со никел монети во 1970 година. Во 1974 година, беа воведени никел-месинг 2 и 3 центави монети, проследено со 1 колон монети во 1984 година.

Банкноти[уреди | уреди извор]

На 31 Август 1934 година, новата банкарска институција се стави во промет на првото семејство на банкноти во историјата на Ел Салвадор. До 1934 година, книжните пари биле издавани од страна на приватни банки. Три банки издавале банкноти, Банко Комерцијал Агрикола , Банко Оцидентал и Банко Салвадерано . Тие се издадени во една, пет, десет, дваесет и пет и сто колони, со додавање на две и педесет колони банкноти во 1955 година. Последните 2 колони банкноти датираат од 1976 година и последиот 1 Колон бил издаден во 1982 година, додека банкнотата 200 колони во 1997 година.

El Salvador 10 Colones banknote of 1959.
Банкноти на Колон[2]
Слика Валута Главна боја Опис
Аверс Реверс Аверс Реверс
₡ 1 Црвена Кристофер Колумбо Presa 5 de Noviembre
₡ 2 Магента Кристофер Колумбо Колонијална црква во Панчималко
₡ 5 Зелена Кристофер Колумбо Palacio Nacional
₡ 10 Сина Кристофер Колумбо Volcán de Izalco (Izalco volcano)
₡ 25 Зеленосина (тиркизна) Кристофер Колумбо Pirámide de San Andres
₡ 50 Виолетова Кристофер Колумбо Lago de Coatepeque
₡ 100 Маслинасто зелена Кристофер Колумбо Pirámide del Tazumal
₡ 200 Портокалова Кристофер Колумбо Monumento al Divino Salvador del Mundo (Monument to the Divine Savior of the World)
Предлошка:Standard banknote table notice

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Currency Symbols
  2. Banknotes of Salvadoran colón. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-06-28. Посетено на 2017-04-29.