Еврејка со портокали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еврејка со портокали
Творец Александер Геримски
Година 1880–1881
Димензии 66 см × 55 см
Место Национален музеј во Варшава

Еврејка со портокали (полски: Żydówka z pomarańczami), Портокалка (пол. Pomarańczarka) или Продавачка на портокали (пол. Przekupka z pomarańczami) — слика во стил реализам со елементи на импресионизам од полскиот сликар Александер Геримски, која прикажува повозрасна Еврејка со овошни кошници на заднината на градскиот крајолик. Платното е насликано во 1880–1881 година и е маслен живопис со големини 66 х 55 см. Во мигов се чува во Националниот музеј во Варшава. Сликата била ограбена од нацисти во окупираната од Германија Полска за време на Втората светска војна, а пронајдена дури во 2011 г.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Уметничкото дело прикажува една повозрасна Еврејка што се занимава со продажба на овошје. Облечена е во излитена облека, носи качулка на главата и шамија обвиткана преку нејзините раменици. Држејќи кошници, од кои едната содржи портокали, лицето на жената е обележано со свечен израз. Нагласените јаболчници и видливите брчки го засилуваат целокупното чувство на тага и ранливост. Имено, сликарот го доловува истиот модел во две други слики: „Еврејка со лимони“ и за жал изгубеното парче „Еврејка што продава овошје“. Заднината на композицијата ги прикажува покривите на градските куќи. Портокалите служат како препознатлив контраст, нивната боја потсетува на живост, топлина и умерената клима на југот. Во долниот лев агол, сликарот оставил и потпис и името на градот каде што е создадена сликата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jewess with Oranges“. Lost Museum. Архивирано од изворникот на 24 December 2013. Посетено на 22 December 2013.
  2. Elżbieta, Rogowska (June–September 2011). „ŻYDÓWKA Z POMARAŃCZAMI“ (PDF). Cenne, Bezcenne, Utracone (Polish). Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. 3 (64): 3–5. ISSN 1428-6467. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 December 2013. Посетено на 22 December 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]