Ева Ридберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ева Ридберг
Ева Ридберг (2013)
Роден(а)20 јуни 1943(1943-06-20)(80 г.)
Малме, Шведска
ЗанимањеПејачка, глумица, комичарка, танчерка, ревијална уметница

Ева Гунила Јохансон Ридберг (родена на 20 јуни 1943 година) е шведска пејачка, глумица, комичарка, ревијална уметница и танчерка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ева Ридберг е родена во Малме.[1] Започнала балетско училиште од мала возраст и глумела во детскиот театар во Народниот парк во Малме.[2] Во тинејџерските години танцувала балет во Малме Стадјетер. Кога дознала дека Повел Рамел трага по танчери за Кнапуп-Ревија во идеон театарот во Стокхолм, испратила фотографија и ја добила работата. Во текот на летото 1960 година, таа ја обиколила Шведска со Кнапуп за време на турнејата Карл Герхардс Јубелосмар.[3] Потоа отишла во Циркус Шуман во Копенхаген, а потоа била на турнеја со Циркус Беневис. На крајот на 1970-тите, таа започнала да работи за Франсоа Бронет во Циркус Скот и има настапувано и на Париската олимпија.[4]

Театар и Гајгерт[уреди | уреди извор]

Ридберг работела со Стора Театерн во Гетеборг, а потоа и со Театарот Одензе во Данска во 1965 година.[5] Таму таа ја играла улогата на машкоданката Секој, во мјузиклот „Приказна од западната страна“. Добила тригодишен договор со Сендрус и истата улога ја имала во Оскарстертер во Стокхолм. Во 1966 година, Ридберг се појавила во својот прв телевизиски перформанс со сегментот комедија за време на шоуто - „Ослободете се или двојно“.[6]

На Ове Трнквист му се допаднале комичните вештини на Ридберг и ја замолил да работи со Хамбургер бар-шоуата во 1966 година.[7] Тоа бил почетокот на новата ера во нејзината кариера. Ларс Килер бил сценски партнер на Ридберг за време на неколку барови и телевизиски емисии.[6] Таа, исто така, работела во текот на годините со Бјорн Скифс, Сив Малмквист, Томи Керберг, Стен Арденстам, Микаел Нојман и Ева Роус.

Филм, телевизија, театар[уреди | уреди извор]

Ридберг играла во неколку филмови, а нејзината прва улога на екранот била на 12-годишна возраст со култниот филм „Застанете, забавна работа на патот кон Гете“. Таа исто така имала учество во комедискиот филм „ Звукот на Неверлур“ во 1971 година.[8] Таа играла делови во четири емисии на СВТ во „Божиќниот календар“ во текот на годините: „Лажичката“, Приказните на камионџијата, „Време на тролот“ и „Суперхеројот Божиќ“.[9]

Учествувала во Мелодифестивал 1977 година со записот „Чарли Чаплин“ компониран од Томас Ледин и се пласирала на седмото место.[10]

Таа глумеше во музичкиот Слатко милосрдие на Остготскиот театар во Норшепинг во 1989 година.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ридберг е мажена за музичарот Тони Јохансон со кого ја има ќерката, пејачката Биргита Ридберг.[1] Таа има и син Кале Ридберг со Матс Хелквист.

Продукции[уреди | уреди извор]

Филмографија (избор)[уреди | уреди извор]

 • 1955 година - Сино небо
 • 1967 година - Застанете, забавна работа на патот кон Гете
 • 1968 година - Мотел Мисинге (ТВ)
 • 1968 година - Коридорот
 • 1970 година - Викенска недела (ТВ)
 • 1971 година - Звукот на Неверлур
 • 1971 година - Фиксарверкстан (ТВ)
 • 1975 година - Приказните на камионџијата (ТВ)
 • 1977 година - Оле Блом - репортер (ТВ)
 • 1978 година - Звучи како бајка (ТВ филм)
 • 1979 година - Моќ и искреност (ТВ)
 • 1979 година - Време на троловите (ТВ)
 • 1989 година - Патувањето до Мелонија
 • 2005 година - За Сара
 • 2009 година - Суперхеројот Божиќ

Дискографија (избор)[уреди | уреди извор]

 • 1973 година - Ева со Е.
 • 1975 година - Здраво таму
 • 1976 година - Ева Ридберг
 • 1978 година - Песна à ла Ридберг
 • 1984 година - Циркуски живот

Театарска работа (Фредриксдалстетертер)[уреди | уреди извор]

 • 1993 година - Куќата на браќата Естерман се вкрстува (со Нилс Поп)
 • 1994 година - Храбриот војник Бом
 • 1995 година - Исто така и Хусан
 • 1996 година - До кампување
 • 1998 година - Зрно грашок
 • 1999 година - Малото девојче на тато
 • 2000 година - Фабрика за корсети на Арнберг
 • 2001 година - Љубов и клизма
 • 2002 година - Џезираше едно лето
 • 2003 година - Хаос во националниот парк
 • 2004 година - Мелница покрај морето
 • 2005 година - Среќните денови на домашната гарда
 • 2006 година - Господарство и службен брак
 • 2007 година - Големата премиера
 • 2008 година - Рабалдер во Рамоаса
 • 2009 година - Господ од уличката
 • 2010 година - Зелениот лифт
 • 2011 година - Да живее Грета
 • 2012 година - Арсен и старите совети
 • 2013 година - 'Allå,' allå, 'emliga armén | allo' allo!
 • 2014 година - Мака во зградата

Друга театарска работа[уреди | уреди извор]

 • 1965 година - Приказна од западната страна (Оскарстертерн)
 • 1966 година - Здраво Доли (Оскарстертерн)
 • 1970 година - Ревизија на Хагс - нас е еднакво помеѓу (Лисебергштетерн)
 • 1971 година - Rевија на Хаг - Хјертат и Гетет (Лисебергштетерн)
 • 1972 година - Ревизија на Хагс - Деца на улицата (Лисебергштетерн)
 • 1984 година - Парневикс Ревија (Кинески театар)
 • 1989 година - Слатка добротворна организација (Оскарстертерн)
 • 1991 година - Омака пар (стадиум на Хелсингборг)
 • 1993 година - Пипи Долгиот Чорап (Забавниот театар во Малме)
 • 1994 година - Омака пар (Лисебергтеатерн)
 • 1995 година - И Хусан! (Лисебергтеатерн)
 • 1995 година - Ени (Копенхаген)
 • 1996 година - Грна Хисен (Паладиум, Малме)
 • 1996 година - Лила Франсискан (Паладиум, Малме)
 • 1997 година - Прозит! Комесар (Паладиум, Малме)
 • 2000 година - Љубов за илјада (турнеја со Националниот театар)
 • 2001 година - Сон на летната ноќ (Хип, Малме)
 • 2001 година - Пипи Долгиот Чорап (Забавниот театар во Малме)
 • 2002 година - Фабрика за корсет Арнбергс (Интиман Стокхолм)
 • 2003 година - Ангели со ореол на снег (Забавниот театар во Малме + турнеја)
 • 2004 година - Schlageryra i Folkparken (Интиман Стокхолм)
 • 2005 година - Ени (Забавниот театар во Малме)
 • 2007 година - Големата премиера (Интиман Стокхолм)
 • 2009 година - Боинг Боинг (Забавниот театар во Малме)
 • 2011 година - Неодговорена љубов - Вистинска комедија на Бродвеј (Слагстусет, Малме)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Eva Rydberg om att bli äldre: Måste ha action“. Expressen. 7 January 2014. Посетено на 11 January 2014.
 2. Gunnarsson, Björn. „Energilöst med tanke på tidigare fullträffar“ (шведски). hd.se. Архивирано од изворникот на 11 January 2014. Посетено на 11 January 2014.
 3. „Ulf Elfving möter Eva Rydberg 7 augusti 2011 kl 12:03 – Elfving möter“. Sverigesradio.se. 7 August 2011. Посетено на 11 January 2014.
 4. „SVT sviker Eva Rydberg“. Folkbladet.se. Архивирано од изворникот на 11 January 2014. Посетено на 11 January 2014.
 5. Björck, Joakim. „En allvarsam väg mot skrattet“ (шведски). hd.se. Посетено на 11 January 2014.
 6. 6,0 6,1 „Eva Rydberg – ett porträtt“. SVT.se. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 11 January 2014.
 7. „Eva Rydberg kan få ny guldmask“. Sydsvenskan. 29 April 2005. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 11 January 2014.
 8. „Sound of Näverlur“. Nyheter24.se. Архивирано од изворникот на 2014-01-12. Посетено на 11 January 2014.
 9. „Trolltider – Avsnitt 5 av 24: Hemkomsten“. oppetarkiv.se. Посетено на 11 January 2014.
 10. „Se Eva Rydberg – ett porträtt i SVT Play“. Webb-tv.nu. 19 December 2013. Посетено на 11 January 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]