Дубока (Кучево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селското училиште

Дубока претставува село во општина Кучево, Србија . Според пописот во 2002 година, селото брои 1110 жители.[1] А Според пописот кој што се одржал во 2011 година, имало 890 жители.

Опис[уреди | уреди извор]

Во Дубока живеат 951 возрасно лице, а просечната возраст на населението е 46,6 години (46,0 за мажи и 47,2 за жени). Во населбата има 410 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,71.Оваа населба е претежно населена со Срби, а во последните години се забележало намалување на бројот на жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°31′17″N 21°45′39″E / 44.52139° СГШ; 21.76083° ИГД / 44.52139; 21.76083