Драгослава Јанева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драгослава Јанева
Родена 3 октомври 1938
Куманово, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање керамичарка


Драгослава Јанева (3 октомври 1938 во Куманово) — македонска керамичарка.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Завршила Училиште за применета уметност во Скопје. Создава употребна и украсна керамика. Излагала самостојно (Куманово, Скопје) и на колективни изложби во земјата и во странство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јаневски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 633. (2009). Скопје: МАНУ.