Драге Меноски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Драге Меноски ( 1910 во Томино Село, Порече28 септември 1944 на Шар Планина) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Се занимавал со земјоделство. Доброволно се вклучил во Првата македонско-косовска ударна бригада. Загинал во битките на Шар Планина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.220