Домника Цариградска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Домника Цариградска е христијански светец.

За време на царот Теодосиј II, како некрстена дошла од Картагина во Цариград со уште 4 девојки. Ги крстил патријархот Макариј Цариградски и ги благословил да живеат како инокини. Св. домника се предала на подвигот со голема ревност и во таа ревност не слабеела сè до смртта во длабоката старост. Починала во 474 година[1].

Во православната црква нејзиниот ден се слави на 8 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 9