Домашен канаринец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канаринец
Црвен канаринец
припитомен
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Aves
Ред: Passeriformes
Семејство: Fringillidae
Род: Serinus
Вид: S. canaria
Подвид: S. c. domestica
Триномен назив
Serinus canaria domestica[1]
(Linnaeus, 1758)

Домашен канаринец (Serinus canaria forma domestica) е припитомен облик од дивиот канаринец, мала птица што пее во семејството finch потекнува од Макаронезиските Острови (Азори, Мадејра и Канарски Острови).

Канаринците се одгледуваат во заробеништво (во кафез) во 17 век. Нив ги донеле шпански морнари во Европа. Оваа птица била многу скапа, и модерна што се однесува за одгледунањето во шпанските и британските монархии. Монасите ги одгледувале мажјаците (поради пеењето), поради тоа дошло до смалување на бројот на птиците, а со тоа и цената на птиците била повисока. На крајот Италијанците населиле женки и биле во состојба да ги размножаваат. Што довело до популаризација и правење многу нови раси, кои данеска се одгледуваат низ цела Европа.

Слично се случило и во Англија . Прво птиците биле само во сопственост на богатите, ама на крајот почнале и граѓаните да ги одгледуваат , и канаринците станале многу популарни. Многу раси настанале со селектирање , и се многе популарни и денес.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Птиците го добиле име по шпанските  канартски остров , нивното име  произлегува од зборот Latin Insula Canaria (еден од поголемите острови, Гран Канарија), што значи "острво на кучињата",поради "големи раси кучиња, со долеми димензии".

Видови[уреди | уреди извор]

Канаринците се поделении во три групи:

  • Обоени канаринци (голема помешаност на бои - бронзени, феникс, мозаик, кафејави и црвени , итн.)
  • Типови на канаринци (одгледаување за нивниот изглед и усогласување - Австралиски, Бернер, границе, Фифе, Гибер Италикус, Глостер, Раза Еспањол, Јоркширски, итн.)
  • Пеењето на канаринците (се одликуваат со својот единствен и специфичен шарм- Шпански Тимбрадом, германсли Ваљаком (исто така познат како Харз Ролер), Ватер-шлагер (исто така познат како "овчар"), американска пејачка, руски пејач, персиски пејач).

Дивите канаринци се жолто-зелени, домашните канаринци се одгледуваат селективно со широк спектар на бои, како што е жолта, портокалова, сива, црна, бела и црвена. (Црвената боја е воведена и кај питомите канаринаци со мешање со црвен Шишкин, тип на Јужно-американска зеба.)

Наводи[уреди | уреди извор]