Домат од Сан Марзано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Марзано
San Marzano fruit
Сан Марцано овошје
Домат (Solanum lycopersicum)
Maturity 85 дена
Тип Heirloom
Винова лоза Неопределен[
Висина на растението 1.8 грама (5 ft 11 in)
Тежина на овошјето 110 грама (3.9 oz)
Лист Обичен лист
Боја Црвена (розева)
Форма Овал

Доматот Сан Марзано е вид на домат од регионот Кампанија, Италија.

Опис[уреди | уреди извор]

Доматите Сан Марзано се тенки и зашилени. Доматот е многу густ со помалку семки, а вкусот е силен, сладок и помалку кисел.[1]

Сан Марзано е сорта со отворено опрашување.

Комерцијално производство и употреба[уреди | уреди извор]

Ејми П. Голдман го нарекува Сан Марзано „најважниот индустриски домат на 20 век“; Неговото комерцијално воведување во 1926 година им обезбедило на конзервните фабрики „цврста, беспрекорна основа и на одгледувачите со гени кои ги напаѓале со децении“.[2] Иако комерцијалното производство на сортата Сан Марзано е најтесно поврзано со Италија, семињата за сортата се достапни ширум светот.

Повеќето домати Сан Марзано кои се продаваат комерцијално се одгледуваат во Италија, иако се произведуваат комерцијално во помали количества во други земји. На 22 ноември 2010 година, италијанските карабинери конфискуваале 1470 тони долг и 1620 краток домат кои биле неправилно означени.

Доматите Сан Марзано, заедно со Помодорино дел Пиеноло дел Везувио, се назначени како единствени домати кои можат да се користат за пица Наполитана (вистинската неаполска пица).[3]

Потекло[уреди | уреди извор]

Доматите Сан Марзано потекнуваат од малиот град Сан Марзано сул Сарно, кој се наоѓа во близина на Неапол, Италија, и првпат биле одгледувани во вулканска почва во сенката на планината Везув. Една приказна вели дека првото семе од овој домат дошло во Кампанија во 1770 година, како подарок од Вицекралството на Перу на Кралството Неапол, и дека било засадено во областа Сан Марзано сул Сарно.[4]

Во Соединетите Американски Држави, доматите од Сан Марзано се генетска основа за друг популарен домат со паста, ромскиот домат. Ромските домати се спој помеѓу Сан Марзано и две други сорти (од кои едната исто така била хибрид Сан Марзано) и била воведен од Службата за земјоделско истражување на USDA во 1955 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Saveur Magazine (3 December 2008). Saveur Cooks Authentic Italian. Chronicle Books. стр. 90–. ISBN 978-0-8118-6574-6.
  2. Phelan, Benjamin (August 30, 2012). „Awesome Sauce“. Slate. Посетено на 2012-09-11.
  3. „Regulations for obtaining the use of the collective trade mark 'Verace Pizza Napoletana' (PDF). Associazione Verace Pizza Napoletana. Посетено на 30 January 2023.
  4. Gattuso, Reina. „How Volcanic Soil Gives Us Tomatoes Primed For Neapolitan Pizza Glory“. Atlas Obscura (англиски). Посетено на 2022-08-30.
  5. „History of Research at the U.S. Department of Agriculture and Agricultural Research Service“. Agricultural Research Service. United States Department of Agriculture. Посетено на 2012-09-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]