Долмабахче-Бомонти (тунел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тунел Долмабахче-Бомонти
Dolmabahçe–Bomonti Tüneli
Основни податоци
МестоположбаДолмабахче, Бешикташ – Бомонти, Шишли (Истанбул, Турција)
Координати41°02′31″N 28°59′35″E / 41.04193° СГШ; 28.99298° ИГД / 41.04193; 28.99298 41°03′31″N 28°58′35″E / 41.05854° СГШ; 28.97642° ИГД / 41.05854; 28.97642
Работа
Започнат2007
Отворенјуни 14, 2010; пред 13 години (2010-06-14)
Сообраќајатомобилски
Технички податоци
Должина2,360–2,390 м (7,740–7,840 ст)
No. of lanes2x2
Operating speed70 км/ч[convert: unknown unit]
Долмабахче-Бомонти (тунел) is located in Istanbul
Долмабахче
Долмабахче
Бомонти
Бомонти
Местоположба

Туннелот Долмабахче-Бомонти (турски: Dolmabahçe–Bomonti Tüneli) — патнички тунел кој се наоѓа во Истанбул, Турција и кој ја поврзува населбата Долмабахче во областа Бешикташ и Бомонти во округот Шишли. Тунелот бил отворен во 2010 година и има должина од 2.360-2.390 метри и е 40 метри под земја.

Тунелот е дел од проектот на општината Истанбулска Митрополија за изградба на седум тунели за „Градот на Седумте Ридови“, кој е прекар на Истанбул. Тунелот бил отворен на 14 јуни 2010 година како втор тунел на овој проект по тунелот Кагитане-Пијалепаша по три години изградба. Неговиот југоисточен влез се наоѓа северно од стадионот Инону во Долмабахче. Северозападниот влез се наоѓа во Бомонти.

Со користење на двата тунели, времето на возење помеѓу Долмабахче и Кагитане за време на сообраќајните часови паѓа од 45 минути до 5 минути при брзина на движење од околу 70 км / ч.