Долина на Бариш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глетка од долината

Долина на Бариш (полски: Krajobrazowy Dolina Baryczy) — заштитено подрачје односно пејзажен парк во југозападна Полска. Основан е во 1996 година. Зафаќа површина од 870,4 квадратни километри. Во рамки на паркот е вклучен и природниот резерват на Миличките Езера (Stawy Milickie), кој е заштитен рамсарски мочуриштен терен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]