Долина Шаб

Координати: 22°50′12″N 59°14′27″E / 22.8366° СГШ; 59.2407° ИГД / 22.8366; 59.2407
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долина Шаб

Долината Шаб или Вади Шаб е речна долина, поточно повремено речно корито кое се наоѓа помеѓу главниот град на Оман, Мускат и градот Сур. Оваа долина е во подрачјето на покраината Нијабат Тиви. Оваа долина е најдостапна преку автопатот Курајат-Сур. Оваа долина вклучува елементи на крајбрежен пејзаж и на копнен воден басен. Таму се наоѓаат најмалку седум базени со кристално чиста зелена вода. Еден од базените се наоѓа во пештера.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

22°50′12″N 59°14′27″E / 22.8366° СГШ; 59.2407° ИГД / 22.8366; 59.2407