Речна долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Речна долина Теста во Сиким

Речна долина е издолжената вдлабнатина која се наоѓа од двете страни на речното корито од изворот до утоката.