Дланка (мерка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hand Units of Measurement.PNG

Дланка — често употребувана мерка во градежништвото во минатото. Нејзината големина е одредена од широчината на дланката, без палецот, и како таква претставува клучна единица во формирањето на сите антропоморфни мерки, особено на аршинот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Хаџиева Алексиевска, Јасмина (Студентски збор, Скопје, 1985) „Мерки, антропоморфност и модуларни пропорции кај старата македонска куќа“