Дисепшен (поларна станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисепшен
Антарктичка база
База Десепсион во 2016 година
База Десепсион во 2016 година
Country Аргентина
Локација на АнтарктикотДисепшен
Јужни Шетландски Острови
Администрирано одАргентински Антарктички институт
Основана25 јануари 1948 (1948-01-25)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население
 • Вкупно
  • Up to 65
Типсезонски
ПериодЛето
Статусоперативна
Мреж. местоDirección Nacional del Antártico

Дисепшен (шпански: Base Decepción) е Аргентинска Антарктик база сместена на островот Дисепшен, Јужни Шетландски Острови.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Станицата е основана на 25 јануари 1948 година и била станица во текот на целата година до декември 1967 година кога вулкански ерупции принудила евакуација на базата. Оттогаш се населува само во текот на летото.

Островот претрпе сериозни вулкански ерупции во 1967, 1969 и 1970 година.

Во 1950 година бил инсталиран сеизмограф во базата, а во 1951 година добил и јоносферска опрема. Во 1993 година беше отворена опсерваторија за вулкани. Станицата беше привремено евакуирана на 5 декември 1967 година по вулкански ерупции. Повторно беше евакуиран на 21 февруари 1969 година кога понатамошни ерупции ги оштетија зградите на станицата. Во двата наврати персоналот беше евакуиран од чилеанскиот брод Пилото Пардо. Станицата конечно била напуштена на 23 февруари 1969 година, откако персоналот се вратил да собере лични работи.

Згради[уреди | уреди извор]

Првично биле користени згради од поранешната норвешка станица за китови Актиселскабет Хектор. Тука спаѓаше Блејк Хаус, поранешен студентски дом кој беше претворен во главна сместувачка и деловна зграда. Бил уништен од пожар на 8 септември 1946 година. Друг поранешен студентски дом од станицата за китови потоа бил користен како главна сместувачка зграда и станала позната како Биско Куќа по Џон Биско, господар на Кралската морнарица, кој ја открил земјата Греам во 1832 година. Вилата на судијата , името што ја одразува неговата претходна употреба, се користело како продавница. На 13 декември 1955 година беше подигната нова колиба позната како FIDASE hut или Hunting Lodge. сопственост на FIDS. Хангар за авиони беше завршен во март 1962 година. Пластична зграда за сместување позната како Пристли Куќа по Сер Рејмонд Пристли, вршител на должноста директор на FIDS 1955-59 и геолог на експедицијата на Скот 1910-1913 година, беше подигната во јануари 1966 година и беше откриено дека ја нема (sic ) на 22 март 1985 година кога го посети РРС Џон Биско.

Гробиштата биле основани и користени главно за време на ерата на китови. Бил уништен од кал за време на вулкански ерупции. Таму е погребан еден член на ФИДС. Местото на гробиштата е означено со плоча.

Споменици[уреди | уреди извор]

A H Farrant, 17 ноември 1953 година: сериозно.

Затворено. Локацијата беше исчистена од БАН во 1990/91 и 1991/92 година. Остатоците од норвешката станица за китови беа означени како историско место бр. 71 според Договорот за Антарктикот, 19 мај 1995 година. во ОК под Меморандум за разбирање од мај 2005 година. Островот Дисепшен беше усвоен како специјално управувана област на Антарктикот на Консултативниот состанок на Антарктичкиот договор XXVIII (Стокхолм, 2005 година). Проверено за БАН од конзерваторски архитект во јануари 2007 година.

За целосен список на сите истории на станици, видете Историја на британски станици и засолништа.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Deception Island
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 3
(37)
3
(37)
2
(35)
−1
(31)
−3
(27)
−5
(23)
−6
(21)
−6
(22)
−3
(26)
−1
(31)
0
(32)
2
(36)
−1
(30)
Прос. ниска °C (°F) −1
(31)
−1
(31)
−2
(29)
−4
(24)
−7
(19)
−10
(14)
−12
(11)
−11
(12)
−8
(17)
−5
(23)
−4
(25)
−1
(30)
−6
(22)
Прос. врнежи мм (ин) 58
(2.3)
53
(2.1)
69
(2.7)
50
(2)
5
(0.2)
8
(0.3)
15
(0.6)
30
(1)
23
(0.9)
109
(4.3)
97
(3.8)
50
(2)
564
(22.2)
Извор: Weatherbase

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]