Дингјуен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дингјуен
Околија
кинески транскр.
 • кинески 定远县
 • пинјин Dìngyuǎn Xiàn
Земја Кина
Покраина Анхуеј
Префектура Чуџоу
Површина
 • Вкупна 2.998 км2
Население (2012)
 • Вкупно 1.030.000
Часовен појас кинеско стандардно (UTC+8)
Пошт. бр. 233200
Мреж. место 中国定远

Дингјуен (кинески: 定远县; пинјин: Dìngyuǎn Xiàn) — околија во покраината Анхуеј, НР Кина. Административно влегува во надлежност на градот Чуџоу. Зафаќа површина од 2.998 км², а населението брои 1.030.000 жители.[1]

Ова е родно место на Ли Кеќанг, премиер на НР Кина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Проценка на населението за 2012 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]