Детска трка со автомобили (филм од 1914)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Детска трка со автомобили во Венеција (англиски: Kid's Auto Race at Venice) - краток американски филм од 1914 година, во режија на Хенри Лерман (Henry Lehrman), кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Чарли Чаплин и Хенри Лерман.[1] Инаку, ова е првиот прикажан филм (а втор според редоследот на снимањето) во кој Чаплин го игра препознатливиот лик на скитникот којшто подоцна ќе го направи славен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот прикажува како за време на детската трка со автомобили во Венеција, Калифорнија, еден скитник постојано им пречи и ги нервира гледачите и камерманите, така што цело време застанува или оди пред камерата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]