Ден на Републиката (СФРЈ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грбот на Југославија

Денот на Републикатапразник во бивша Социјалистичка Федеративна Република Југославија кој се славел на 29 ноември.

Денот на Републиката ја одбележувал годишнината од Второто заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Југославија во Јајце на 29 ноември 1943 година, кога претставниците на партизанското движење на отпорот прогласиле федерално уредување на Југославија и уставотворно собрание на Федеративна Народна Република Југославија на 29 ноември 1945 година.

Со распадот на СФРЈ, престанало и одбележувањето на Денот на Републиката во сите републики не некогашната држава освен во Србија, каде одбележувањето престанало во 2002 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danas je bio Dan Republike | Mondo, Приступљено 31. 3. 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]