Демпиер (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Депмиер
Page 008 - The Conquest of the Mount Cook - Du Faur.jpg
Највисока точка
Надм. вис.3,440 м
Истакнатост92 м
Координати43°35′S 170°8′E / 43.583° ЈГШ; 170.133° ИГД / -43.583; 170.133
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецЈужни Алпи
Искачување
Прво освојувањемарт, 1912 (Фреда ди Фур и Питер Греам)

Демпиер (англиски: Mount Dampier, маорски: Rakiroa) е трета најголема планина во Нов Зеланд, со височина од 3.440 м. Сместена е во венецот Јужни Алпи, помеѓу планините Хикс and Куковата Планина. Честопати ја преминуваат планинари на пат кон северниот сорт на Куковата Планина.

Поврзано[уреди | уреди извор]