Девојка на Патот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Девојка на Патот“
Податотека:Girl on the Road.jpg
РежисерЖаклин Аудри
ПродуцентЕуџин Тучерер
СценаристСтела Керсова
Пјер Лароче
Пјер Пелегри
Главни улогиДери Кауl
Пјер Монди
Лино Вентура
МузикаЏорЏ Ван Прајс
КинематографијаРоберт Лефебвре
МонтажаСузан де Трој
СтудиоLes Films Metzger
Paris Elysées Films
ДистрибутерGaumont
Премиера16-ти март, 1962 година
Времетраење95 минути
ДржаваФранција
ЈазикФранцуски

Девојка на пат или пешачење (француски: Les petits matins) е француска комедија од 1962 година. Нејзиниот режисер е Жаклин Одри, која заедно со Дери Каул, Пјер Монди и Лино Вентура, имала главна улога.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smith p.119

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Шерон Смит. Жени кои снимаат филмови. Хопкинсон и Блејк, 1975 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]