Данденонг (Викторија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Данденонг
Dandenong
IMG 8876Dandenong.JPG
Зградата на австралиската даночна агенија во Данденонг
Држава/територија  Викторија (Австралија)
Население 16.729 (попис од 2006)[1]
Основан 1837
Пошт. бр. 3175
Површина 8.9 км2
Местоположба 30 км од Мелбурн
Самоуп. подрачја Град Поширок Данденонг
Изб. единици Данденонг
Сој. единици Брус, Ајзакс
Населби околу Данденонг:
Ноубл Парк Норт Данденонг Норт Ендевор Хилс
Ноубл Парк Данденонг Давтон
Кисбороу Данденонг Саут Давтон

Данденонг (англиски: Dandenong) е предградие на Мелбурн, Викторија, Австралија, 30 km југоисточно од централната деловна област. Неговото локално управно подрачје е Поширок Данденонг. На пописот од 2006, Данденонг имал 16.729 жители.

Данденонг е прилично мултикултурен град, со околу 55% од населението родени во странство[1] од 156 различни места на раѓање, и 51% од неанглофони подрачја. Значајни етнички групи се имигранти од Индија и Југоисточна Европа, посебно Албанци од Албанија и Македонија.[1]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]