Прејди на содржината

Дакота (филм од 1945)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Вејн - Вера Ралстон во филмот Дакота
Џон Вејн - Вера Ралстон во филмот Дакота

Дакота (англиски: Dakota) — американски филм од 1945 година, во режија на Џозеф Кејн (Joseph Kane), според сценариото на Лоренс Хазард (Lawrence Hazard) и Хауард Естабрук (Howard Estabrook). Главните улоги ги играат: Џон Вејн (John Wayne), Вера Ралстон (Vera Ralston) и Волтер Бренан (Walter Brennan).

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во 1871 година, во Дакота, каде двајца корумпирани претприемачи им се спротивставуваат на земјоделците и на развојот на железницата со цел да ја задржат контролата на градот Фарго...[1]