Дабарска Пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дабарска Пештера
Dabarska Pecina - panoramio (1).jpg
Дабарската Пештера
МестоДолни Дабар, Босна и Херцеговина
Координати44°42′35″ N; 16°38′19″ E / 44.709825° СГШ; 16.638709° ИГД / 44.709825; 16.638709Координати: 44°42′35″ N; 16°38′19″ E / 44.709825° СГШ; 16.638709° ИГД / 44.709825; 16.638709
ГеологијаКарст
Влезови1
ЗабележителностиИзворска пештера

Дабарската Пештера (бошњачки: Dabarska pećina) ― пештера која се наоѓа во општината Сански Мост, Босна и Херцеговина. Таа е една од двата извори на реката Дабар во селото Долни Дабар.

Пештерата е неистражена и никој не знае со сигурност колку е долга и длабока. На самиот влез во пештерата, се отвора огромен внатрешен простор, и како што оди понатаму во нејзината пештера, каде што постои езеро, што е навистина изобилно за време на дождливи и снежни периоди. За време на обилни врнежи од дожд се создава многу големо езеро што спречува да влезе подлабоко во пештерата. Дабарската Пештера не изобилува со пештерски украси, сталактити и сталагмити.

Во научните истражувања пред неколку децении, пештерски саламандер бил најден во езеро сместено во внатрешноста на една пештера, ендемичен вид од праисторијата, кој преживеал само во крајно чисти води и темни простори. Археолошките истражувања откриле дека пештерата била населена во праисториско време, бидејќи биле пронајдени предметите што ги користеле месните жители во секојдневниот живот. Остатоци од дрвена населба (сојеница) исто така биле пронајдени во близина и се верува дека датираат од илирскиот период.[1][2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rijeka Dabar, Sanski Most – Ribolovci grada na devet rijeka“. razglednica.ba (босански). Посетено на 15 мај 2021.
  2. „Dabarska pećina“. sanskimost.gov.ba. Посетено на 15 мај 2021.[мртва врска][мртва врска]
  3. „SANSKI MOST: Hrustovačka i Dabarska pećina pod zaštitom države“. krupljani.ba. Посетено на 15 мај 2021.[мртва врска][мртва врска]
  4. „Sanski Most“. visitmycountry.net. Архивирано од изворникот на 4 септември 2017. Посетено на 15 мај 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]