Г-точка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Грефенберговата точка (често се нарекува и Г-точка) е подрачје во внатрешноста на вагината каде што се тврди дека постои ерогена зона која кога стимулирана може да доведе до високи нивоа на сексуална возбуда, силни оргазми и женска ејакулација[1]. Г-точката типично се наоѓа 1-3 инчи од предниот дел на вагиналниот ѕид меѓу отворот на вагината и уретрата, и е чувствително подрачје кое е дел од женската простата.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. See page 135 Архивирано на 10 декември 2020 г. for prostate information, and page 76 Архивирано на 10 декември 2020 г. for G-spot and vaginal nerve ending information. Rosenthal, Martha (2012). Human Sexuality: From Cells to Society. Cengage Learning. ISBN 978-0618755714. Архивирано од изворникот September 30, 2015. Посетено на January 25, 2014.
  2. Morris, Desmond (2004). The Naked Woman: A Study of the Female Body. New York: Thomas Dunne Books. стр. 211–212. ISBN 978-0-312-33852-7.
  3. Diane Tomalty, Olivia Giovannetti et al.: Should We Call It a Prostate? A Review of the Female Periurethral Glandular Tissue Morphology, Histochemistry, Nomenclature, and Role in Iatrogenic Sexual Dysfunction. In: Sexual Medicine Reviews. Volume 10, Issue 2, April 2022, page 183–194.