Вулва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вулва
Figure 28 02 02.jpg
Вулва
Податоци
Назнаки
ЛатинскиVulva
TAA09.2.01.001
FMAFMA:20462

Вулва (лат. vulva, во превод "обвивка")[1] — се состои од надворешниот дел на женските полови органи.[2] Таа вклучува mons pubis, големи и мали усни, клиторис, уринарен меатус, Бартолиеви жлезди, Скиниови жлезди и вагинален отвор.[3][4] Вулвата има сексуална функција; овие надворешни органи се богати со нервни завршетоци и обезбедуваат задоволство кога правилно се стимулирани.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „vulva“. http://www.thefreedictionary.com/vulva. посет. 10 април 2016 г. 
  2. Telleen, Steven (11 февруари 2016). „The Female Reproductive System“. Rice University, OpenStax CNX. http://cnx.org/contents/Rxiox2r4@1/The-Female-Reproductive-System. посет. 29 март 2016 г. 
  3. Rosdahl, Caroline (2012). Textbook of basic nursing. Philadelphia: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins. стр. 319. ISBN 9781605477725. 
  4. Hoffman, Barbara (2012). Williams gynecology. New York: McGraw-Hill Medical. ISBN 9780071716727.