Гуштери (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гуштери
Lacerta agilis female 2013 G1.jpg
планинска гуштерица
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Ред: Лушпести влекачи
Подред: Гуштери
Семејство: Вистински гуштери
Род: Гуштери
Видови

Многу, вид. во текстот.

Гуштерите (науч. Lacerta) се род на влекачи од фамилијата Вистински гуштери (Lacertidae). Родот е прилично разновиден, со околу 40 вида.

Класификација[уреди | уреди извор]

Род Гуштери