Гренландски кит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грендлански кит[1]
Bowheads42.jpg
Китот спореден со човек
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Китови
Подред: Беззаби китови
Семејство: Balaenidae
Род: Balaena
Linnaeus, 1758
Вид: B. mysticetus
Биномен назив
Balaena mysticetus
Linnaeus, 1758
Распространетост на китот

Гренландскиот кит (Balaena mysticetus) има заоблена долна челуст и најдолги рожни плочки (уси) меѓу китовите, долги до 4,5 м. Тој има сиво-црна боја, со светла брада, голема брада наспроти телото и особено дебел слој масти што се добар изолатор во речиси замрзнатата вода. Овие китови може да поминат нагоре низ мразот поделеб од 30 цм, што им овозможува да ги одржуваат дупките во мразот за дишење во текот на целата арктичка зима.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mead, James G.; Brownell, Robert L., Jr. (16 November 2005). „Order Cetacea (pp. 723-743)“. Wilson, Don E., and Reeder, DeeAnn M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd издание). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14300005. 
  2. Reilly, S.B., Bannister, J.L., Best, P.B., Brown, M., Brownell Jr., R.L., Butterworth, D.S., Clapham, P.J., Cooke, J., Donovan, G.P., Urbán, J. & Zerbini, A.N. (2008). Balaena mysticetus. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2008. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 2009-01-31.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]