Грб на Мостар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Мостар
Coat of arms of Mostar.svg
Подробно
ГрбоносецFlag of Mostar.svg Мостар
Усвоен2004

Грбот на градот Мостар е усвоен во 2004 године. Во текот на војната во Босна и Херцеговина и конфликтот помеѓу Бошњаците и Хрватите градот бил поделен на источен и западен дел. Након Дејтонскиот договор, подрачјето било поделено на шест општини: Мостар Југ, Мостар Југоисток, Мостар Југозапад, Мостар Север, Мостар Стар Град и Мостар Запад. Општините се обединиле во 2004 година во „Град Мостар“. Грбот го прикажува познатиот стар мост преку реката Неретва, претставувајќи мир, рамноправност, и еднаквост. Шестте бели пруги на реката ги представуваат шестте градски подрачја (бивши општини). Двата триаголници претставуваат вага, а полукругот е сонце. Сината боја е небото, а белата камен.