Грачаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gračanica
Graçanicë
Град и општина
Грачаница
манастир Грачаница
манастир Грачаница
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°36′N 21°12′E / 42.600° N; 21.200° E / 42.600; 21.200Координати: 42°36′N 21°12′E / 42.600° N; 21.200° E / 42.600; 21.200
ДржаваРепублика Косово
ОкругПриштина
Создадена29 декември 2009
Управа
 • MayorВладета Костиќ
Површина
 • Вкупна131,25 км2 (5,068 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно10.675
 • Густина0.00.081/км2 (0.0.021/ми2)
 • Град2.686
Часовен појасCET (UTC+1)
Мреж. место[1][2]

Грачаница е град и општина во централниот дел на Косово, во Приштинскиот округ. Тој е српска енклава која се наоѓа 10 km од центарот на Приштина. Војната во Косово 1999 го промени лицето на местото Грачаница. Од мирно и мало село, тоа стана центар на 75,000 Срби кои живеат во јужниот дел на Косово.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]