Прејди на содржината

Градски дом (Виена)

Координати: 48°12′39″N 16°21′25″E / 48.21083° СГШ; 16.35694° ИГД / 48.21083; 16.35694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градскиот дом

Градски дом (германски: Rathaus) — градба во Виена, седиште на градоначалникот и градскиот совет. Воедно ова е управа и собрание (ландтаг) на сојузната покраина Виена.

Историја

[уреди | уреди извор]

Зданието е дело на Фридрих фон Шмит и е изградено во неоготски стил помеѓу 1872 и 1883 г. На врвот од кулата стои статуата наречена Ратхаусман („Градодомец“), еден од симболите на Виена. Пред домот се протега големиот парк Ратхауспарк, наречен по зградата.

Во градскиот дом е сместен и историскиот ресторан „Винер Ратхаускелер“ (Wiener Rathauskeller, Виенска градодомна визба). Се состои од неколку барокни сали и нуди традиционални деликатесни закуски на гала-вечери.

Обновувања

[уреди | уреди извор]

На 27 септември 2012 г. започнало обновувањето на објектот[1], предвидено да трае до 2023 г. со цена од 35 милиони евра. Работата е поделена на 11 фази и покрива простор од 40.000 м2. Во 2000 г. свечено се отворени необарокниот салон „Цирер“ и преуредената сала „Ланер-Лехар“ со тавански живопис од германскиот сликар на оптички мамки Рајнер Марија Лацке.[2]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. http://www.austriantimes.at/news/General_News/2012-09-26/44401/Rathaus_to_get_a_new_look
  2. „Lanner Lehar Hall“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

48°12′39″N 16°21′25″E / 48.21083° СГШ; 16.35694° ИГД / 48.21083; 16.35694