Госпоѓица (роман на Иво Андриќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Госпоѓица (српски: Gospođica) - роман на писателот Иво Андриќ.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон делото[уреди | уреди извор]

За разлика од другите дела на Андриќ, сновен белег на романот „Госпоѓица“ е отсуството на ориенталниот колорит: во него се опишани настаните околу Првата светска војна. Овој роман претставува прецизна психолошка студија на една жена која се откажала од радоста на животот и им се посветила на парите. Притоа, сакајќи да се одмаздува и да ги ги уништува туѓите животи, таа го изобличува својот лик со аскетска, мизантропска осаменост. Во овој роман, Андриќ напишал психолошка монографија на човечкото суштество кое е длабоко поразено во времето кога во човечката природа се создаваат најубавите илузии и соништа за животот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Velibor Gligorić, „Beleška o piscu“, во: Ivo Andrić, Priča o vezirovom slonu. Beograd: Rad, 1962, стр. 169-170.