Горан Кукиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горан Кукиќ
Горан Кукиќ
Биографски податоци
Родено имеГоран Кукиќ
Роден(а)Струмица, Македонија
Жанровипоп
фолк
Занимањапејач

Горан Кукиќ (роден во Струмица) — македонски фолк и поп пејач, член на музичката група Јупитер. Победник е на првата сезона од шоуто „Никад није касно“.

Во 1986 година со Јупитер ја снимил песната „Шарасм барам“ за тогашното РТВ Скопје. Негова сопруга е пејачката Ленче Дедејска - Кукиќ.