Горан Букилиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горан Букилиќ (Нови Сад, 4 јуни 1955) е српски филмски, телевизиски и театарски актер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Горан Букилиќ
Год. Име Улога
1970
1972. Друштвена игра Свилен
1975. Црн петок Слободан Молеровиќ
1975. Синови Мали
1976. Диспут во ноќта Студент
1976. Врхови Зеленгора омладинец
1978. Не него Марко
1978. Враќање на отпишани (ТВ серија) Генераловиот адутант
1979. Јоаким Марко
1979. Ти меѓутоа стоиш на големи зборови
1980-те
1982. Далеко небо
1982. Венеријанска раја министар
1982. Дивље месо Аца, друг Андрејин
1982. Београд некад и сад Велимир и Миле
1985. Лепотица из Амхерста
1985. Случај Лазе Костића Глумац
1985. Судбина уметника - Ђура Јакшић глумац
1986. Неозбиљни Бранислав Нушић глумац Ђока
1986. Тајна Лазе Лазаревића Глумац
1986. Вртешка (ТВ)
1988. Балкан експрес 2 Агент
1989. Балкан експрес 2 (ТВ серија) Агент
1990-те
1990. Иза зида Пањоторовић
1991. Смрт госпође министарке глумац
1991. Монтенегро Марко
1991. Заборављени (ТВ серија) покераш
1991. Холивуд или пропаст
1994. Полицајац са Петловог брда Стив Панајотовић
1995. Крај династије Обреновић
2000-те
1998 - 2001. Породично благо тренер другог тима
2004. Стижу долари председник странке Марјановић
2007. Одбачен покераш

Надворешни врски[уреди | уреди извор]