Гопло

Координати: 52°35′08″N 18°21′15″E / 52.58556° СГШ; 18.35417° ИГД / 52.58556; 18.35417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гопло
Gopło
view from the Mouse Tower of Крушвица
ПодрачјеКујавско-поморско Војводство
Координати52°35′08″N 18°21′15″E / 52.58556° СГШ; 18.35417° ИГД / 52.58556; 18.35417
Главни приливиНотеќ
Главни истециНотеќ
Сливни земјиПолска
Најг. должина25 км
Најг. ширина3,5 км
Површина&1000000000000002180000021,8 км2
Прос. длабочина4,7 м
Најг. длабочина16,6 м
Надм. височина77 м

Гопло (полски: Gopło) — езеро во Кујавско-поморското Војводство во северниот дел на средна Полска, недалеку од градот Гњезно. По него е наречено и месното заштитено подрачје „Пределен парк Гопло“.

На почетокот на средниот век, бреговите на Гопло биле населени од западнословенското племе Гопљани. На северниот крај на езерото, во гратчето Крушвица се издига т.н. „Глувчешка кула“ . Нејзиното име потекнува од преданието за расипаниот кнез Попел, кој побегнал во кулата од побунетото население, за во неа да бде нападнат и изеден од глувци. Некои од историчарите и археолозите сметаат дека област на срцето на првата држава на Полјаните, кои важат за основоположници на Полска.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Lozny, "Transition to Statehood", p. 283.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lozny, Ludomir (2004), "The Transition to Statehood in Central Europe", in Grinin, Leonid E, et al. (eds.), The Early State, Its Alternatives and Analogues, Saratov: Uchitel Publishing House, ISBN 5-7057-0547-6, pp. 278–87