Гонгански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гонгански јазици
Географска
распространетост:
Етиопија
Класификација: афроазиски
Гранки:
централни
северно
јужни

Гонганските јазици сочинуваат подгрупа на гонганско-гимоџанските јазици, од групата на северноомотските јазици, кои пак се дел од афроазиските јазици. Јазиците се зборуваат во Етиопија.[1]

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците во оваа група се[2]:

гонгански (4)
централни (1)
анфилоански јазик
северни (1)
борнански јазик
јужни (2)
кефански јазик
шекачоански јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Етнолог за северноомотските јазици

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]