Голден Гејт (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Golden Gate Bridge
GoldenGateBridge-001.jpg
Носи 6 траси на Рутата 101, пешачки и велосипедски патеки
Минува Golden Gate
Место Сан Франциско и Саусалито
Одржувач Golden Gate Bridge, Highway and Transportation District [1]
Особености
Вид висечки, челичен и камен
Вк. должина 2.737 m
Ширина 27 m
Висина 227 m
Најдолг распон 1.280 m[1]
Натпростор 4,3 m
Потпростор 67 m
Историја
Отворен 27 мај, 1937
Сообраќај
Дневен сообраќај 100.000[1]
Мостарина 5 $(за возила што се движат кон југ) и 4 $ (за електонско плаќање)
San Francisco Bay bridges.svg

Мостот Голден Гејт (англиски: Golden Gate Bridge што означува Мостот Златна порта) во превод, е висечки мост кој се издига над заливот Голден Гејт и ги поврзува градот Сан Франциско и гратчето Саусалито.

Завршен е во 1937 година и е меѓународен симбол на Сан Франциско и на САД. Тој е еден од најдолгите висечки мостови во светот.


Извори[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Denton, Harry et al. (2004) "Lonely Planet San Francisco" Lonely Planet, United States. 352 pp. ISBN 1-74104-154-6


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поглед на мостот