Гола вистина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Гола вистина“
РежисерРоберт Лукетич
ПродуцентКетрин Хајгл
Карен Мекјула Лутз
Кирстен Смит
Том Розенберг
Гери Лукези
НастапуваатКетрин Хајгл
Џерард Батлер
Бони Самервил
Ивет Никол Браун
Кевин Коноли
Шерил Хајнс
МузикаАрон Цигман
КинематографијаРасел Карпентер
МонтажаЛиза Зино Чургин
СтудиоRelativity Media
Lakeshore Entertainment
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиерајули 24 2009 (2009-07-24)
Времетраење96 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$38 милиони
Бруто заработка$205,298,907

Гола вистина (англиски: The Ugly Truth) е филм од 2009 година, американска романтична комедија, во која глумат Кетрин Хајгл и Џерард Батлер. Филмот е издаден во Северна Америка на 24 јули 2009 година, произведен од Лејкшор ентертејмент (Lakeshore Entertainment) за Колумбија Пикчрс (Columbia Pictures).

Дејство[уреди | уреди извор]

Аби Рихтер (Кетрин Хајгл) е утринската ТВ емисија продуцирана во Сакраменто, Калифорнија. Доаѓање дома на катастрофалниот датум, се случува таа да види еден дел од локалната телевизија каде што се прикажува "The Ugly Truth", во која Мајк Чадвеј (Џерард Батлер), чиј цинизам за односи поттикнува препријатието да се јавите за да се расправаат со него на воздухот. Следниот ден, таа открива дека телевизиската станица и се заканува дека ќе го откаже нејзиното шоу, како резултат на малата гледаност. Сопственикот на станицата го најмил Мајк за да учествува во еден дел од нејзиното шоу.

На почетокот двајцата немаа добар однос; Аби мисли дека Мајк е глупав и одвратен, додека Мајк ја смета неа наивна и избувлива. Сепак, кога таа го најде човекот од нејзините соништа, доктор по име Колин (Ерик Винтер) ,кој живее веднаш до неа, Мајк ја убедува дека ако го послуша неговиот совет таа ќе ги подобри нејзините шанси за да биде со Колин. Аби е скептична, но тие се договорија:. Ако Мајк и помогне во додворување, и таа го добие Колин, докажувајќи ги Мајк своите теории за врските, таа ќе работи среќно со него во, но ако Мајк не успее, тој се согласува да го напушти шоуто.

Мајк успева во подобрување на рејтингот, зближувајќи Џорџија и Лери поблиску и успешно ја преобрзи Аби, да биде токму тоа што Колин ќе го сака. Мајк е повикан да се појави на The Late Late Show со Крег Фергусон и му е понудена работа во друго радио. Аби е принудена да го откаже романтичен викенд со Колин, при што тие планираа конечно да спијат заедно, и наместо да лета за Лос Анџелес,таа остана да го убедува Мајк да остане во нејзиното шоу.

Тие пијат и танцуваат. Мајк признава дека не сака да се пресели, бидејќи тој сака да остане во Сакраменто во близина на неговата сестра и внукот. Во лифтот на хотел, тие почнаа страсно да се бакнуваат, но одат во нивните посебни соби. Мајк, справувајќи се со интензитетот на своите чувства за Аби,се јавува само за да се најде Аби со Колин, кој се појави за да ја изненади. Тој ја остава. Аби е вознемирена и наскоро сфаќа дека Колин ја сака жена во која таа се преправа дека е, а не вистинската Аби. Таа раскинува со него.

Мајк ја прифаќа работата во другата ТВ станица, но завршува емитувајќи го во исто време топлиот-балон фестивалот за Аби. Балонот соблекува додека тие се расправаат. Аби вели дека таа раскинала со Колин, Мајк и признава дека ја сака. Аби го бакнува, додека тие одлетаа со балонот, во којшто имаше камера. На крајот на филмот, тие имаа сексуален однос. Мајк, не е сигурен дали тој ја научи Аби многу добро да мами, прашувајќи ја дали таа ќе одговори откако ќе вклучат по светлата. Аби вели дека никогаш не се знае, а потоа се исклучија светлата.

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Кетрин Хајгл како Абигејл "Aби" Рихтер, продуцент на утринската емисија
  • Џерард Батлер како Мајк Чадвеј, нејзиниот дописник

Наводи[уреди | уреди извор]