Прејди на содржината

Гинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гинка
Гинка
Период: јура - денес
Листови на гинко од периодот јура
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
Оддел: Гинкови
Класа: Гинкови
Ред: Гинковидни
Семејство: Гинка
Родови

Baieroxylon
Cheirophyllum
Chiropteris
Ginkgo
Ginkgoites
Ginkgoïdium
Ginkgopitys
Phoenicpsis
Polyspermophyllum
Trichopitys

Гинката (науч. Ginkgoaceae) е семејство на голосеменици која потекнува од времето на мезозоикот, а денес содржи само еден претставник — гинкото (Ginkgo biloba). Поради неговата неизменетост, тој се смета за жив фосил. Пред околу 170 милиони години (во периодот јура) постоеле многу повеќе родови припадници на оваа фамилија и биле едни од најчестите дрвенести растенија кои го населувале скоро целото копно.[1] Непосредно пред почетокот на терцијарот поголемиот број на видови од оваа фамилија веќе биле изумрени.

Родови[уреди | уреди извор]

Забелешка: Со знакот † обележани се изумрени родови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ginkgoalean woods from the Jurassic of Argentina: Taxonomic considerations and palaeogeographical distribution“. Geobios (англиски). 45 (2): 187–198. 2012-03-01. doi:10.1016/j.geobios.2011.01.007. ISSN 0016-6995.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]