Георг Цахаријас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георг Цахаријас

Георг Кахаријас (роден во Берлин, 14 јуни 1884 - Берлин, 31 јули 1953 ) бил германски пливач, победник на два олимписки медали на Летните олимписки игри во 1904 година. Тој бил член на Вајсен во 1896 година.

На Летните олимписки игри во 1904 година, Св Луис Захаријас учествувал во само две дисциплини - 100 метри назад и 440 метри од градите. Во првата трка тој го освоил третото место со непознат резултат и освоил бронзен медал, а во вториот го освои резултатот 7: 23,6 и го освои златниот медал.[1]

Во 2002 година. Бил примен во Меѓународниот дом на славните вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Резултати тркр на 440 јарди прсним стилом“. Архивирано од изворникот на 2013-09-21. Посетено на 2019-05-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]