Гвадалканалско џуџесто рибарче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гвадалканалско џуџесто рибарче
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Модроврани
Семејство: Рибарчиња
Род: Шумски рибарчиња
Вид: Гвадалканалско џуџесто рибарче
Биномен назив
Ceyx nigromaxilla
Rothschild & Hartert, 1905

Гвадалканалско џуџесто рибарче (науч. Ceyx nigromaxilla) — вид птица од семејството на рибарчињата (Alcedinidae) која е ендемска на островот Гвадалканал во состав на Соломоните. Природно живеалиште ѝ се влажните суптропски и тропски низински шуми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2015). Ceyx nigromaxilla. IUCN Red List. Version 2015.3. International Union for Conservation of Nature. Посетено на October 31, 2015.