Гарашко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарашко Езеро
Гарашко Езеро - Поглед на браната
Поглед на браната
Земји во сливот  Србија
Површина 0,65
Најг. длабочина 20


Гарашкото Езеро се наоѓа во срцето на Шумадија, на работ на Букуља, на десетина километри од Аранѓеловац на патот Аранѓеловац - Белановица - Љиг на надморска височина од околу 400 m, и е формирано во 1976 година. со преградување на реката Букуља и неколку нејзини притоки за потребите на водоснабдувањето на Аранѓеловац и неговата околина.[1] Областа варира од нивото на водата, но обично е околу 65 ha. Се состои од три ограноци, Милиќевиќи, Лекиќи и Врба, кои ги добиле имињата по поплавените села на селата Гараши и Јеловиќ. Се карактеризира со стрмни брегови од едната и достапни од друга страна. Дното е тврдо (иловина) со нежни кањони покрај некогашните реки. Најголемата длабочина е над 20 m. Светот на рибите е разновиден, така што белите риби вклучуваат јавор, црвена перка, бодорка, крупатица, бабушка, а племенскиот крап, костур, сом, тревен крап и штука го држат неофицијалниот државен рекорд со најголем примерок од 19,6 кг. Недалеку од езерото има базен со угостителски објект и спортски терени за одбојка на плажа и фудбал пет на страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jezero Garaši“. Wayback Machine : Internet Archive. Архивирано од изворникот на 2011-07-28. Посетено на 21. 1. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3 изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2.  Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]