Гави (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гави
Isola di Gavi
Архипелагот на Понцијанските Острови
Географија
МестоТиренско Море
Средоземно Море
КоординатиКоординати: 40°56′06″ N; 13°00′00″ E / 40.935° СГШ; 13.000° ИГД / 40.935; 13.000
АрхипелагПонцијански Острови
Вкупно острови1
Управување


Островот Гави е мал остров на архипелагот на Понцијанските Острови како Понца, Вентотене, Палмарола, Санто Стефано и Заноне. Се наоѓа на само 120 метри од Понца, со должина од околу 700 метри и површина од 0.14 км2.

На островот има една мала куќа населена со неколку луѓе. Во прилог на овие жители, на островот има неколку ендемски животни, како гуштер од Гави, кој живее само на островот. Може да се сретнат на островот голем број глувци, зајци и неколку скорпии.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]