Вуминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вуминг во рамките на Кина
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во Кина
Вуминг во рамките на Гуангси
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во рамките на автономниот регион Гуангси

Вуминг (кинески: 武鸣县, пинјин: Wǔmíng Xiàn; џуаншки: Yienh Vujmingz) — околија под управа на градот Нанинг во автономниот регион Гуангси, НР Кина. Според пописот во 2000 г., населението брои 603.085 жители.

Говорот во местото Шуангчао (双桥镇) во состав на околијата е основа за литературниот (стандарден) џуаншки јазик.

Народности[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на околијата Вуминг во 2000 г. бил следниов:

Народ Број Удел
Џуанци 524.912 87,04%
Хан 75.871 12,58%
Јао 1.709 0,28%
останати 593 0,1%

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 23°10′N 108°16′E / 23.167° СГШ; 108.267° ИГД / 23.167; 108.267