Вуминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вуминг is located in Кина
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во Кина
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангси" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангси" exists|240px|Вуминг is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангси" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангси" exists]]
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во рамките на автономниот регион Гуангси

Вуминг (кинески: 武鸣县, пинјин: Wǔmíng Xiàn; џуаншки: Yienh Vujmingz) — околија под управа на градот Нанинг во автономниот регион Гуангси, НР Кина. Според пописот во 2000 г., населението брои 603.085 жители.

Говорот во местото Шуангчао (双桥镇) во состав на околијата е основа за литературниот (стандарден) џуаншки јазик.

Народности[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на околијата Вуминг во 2000 г. бил следниов:


Народ Број Удел
Џуанци 524.912 87,04%
Хан 75.871 12,58%
Јао 1.709 0,28%
останати 593 0,1%

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 23°10′N 108°16′E / 23.167° СГШ; 108.267° ИГД / 23.167; 108.267