Враќањето на монархијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Враќањето на монархијата е филм, во режија на Мајкл Хофман. Главните улоги ги толкуваат: Роберт Дауни Џуниор, Мег Рајан, Сем Нил, Поли Вокер и Хју Грант.

Содржина[уреди | уреди извор]

Надарениот студент по медицина Роберт Маривел сосема случајно е повикан на дворот на англискиот крал Чарлс Втори. Таму, тој успева да го излечи миленикот на кралот, кучето од расата „кокер шпаниел“ и со тоа ја придобива наклоноста на кралот. Со тоа, неговиот живот на дворот е исполнет со задоволства и успех во работата.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 842, 15.8.2014, стр. 21.
  2. „Враќање на монархијата“, Антена, број 877, 17.4.2015, стр. 21.