Прејди на содржината

Вратата (филм 2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вратата
Режија: Иштван Сабо
Напишан од Иштван Сабо, Андреа Везиц, Магда Сабо
Продуциран од Џено Хаберман, Шандор Сот
Главна улога Хелен Мирен, Мартина Гедек
Кинематографија Елемер Рагали
Дистрибуирано од Mokép
Датум на издавање 8 март 2012 година
Времетраење 97 минути
Земја Унгарија
Јазик Англиски

Вратата (унгарски: Az ajtó) е унгарски драмски филм на англиски јазик од 2012 година, во режија на Иштван Сабо, со Мартина Гедек и Хелен Мирен во главните улоги.[1] Се засновал на истоимениот унгарски роман за врската на романописецот (Гедек) и нејзината ексцентрична слугинка (Мирен) во Унгарија во раните 1970-ти.[2]

Филмот бил избран да се најде во натпреварувачката програма на 34-ти Меѓународен филмски фестивал во Москва.[3] Исто така, ја освоил наградата од публиката Мајкл Куртиз на Унгарскиот филмски фестивал во Лос Анџелес во ноември 2012 година.[4][5]

 • Хелен Мирен како Емеренц
 • Мартина Гедек како Магда
 • Кароли Еперјес како Тибор
 • Габор Конч како потполковник
 • Енико Борсок како Суту
 • Аги Сиртес како Полет
 • Ерика Марозан како Ева „Евике“ Гросман
 • Илдико Тот како доктор
 • Мари Наѓ како Адел
 • Петер Андораи како господин Бродарикс
 • Унгарски филмски фестивал во Лос Анџелес – Награда од публиката Мајкл Куртиз: The Door (2012)
 1. Smith, Ian Hayden (2012). International Film Guide 2012. стр. 135. ISBN 978-1908215017.
 2. „The Door“. Посетено на 10 February 2017.
 3. „Szabó Film in Competition in Moscow“. culture.hu. Архивирано од изворникот на 2009-08-01. Посетено на 9 September 2012.
 4. „Hungarian Film Festival of Los Angeles“. hufestival. Посетено на 2 December 2012.
 5. „A Vizsga nyerte a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivált“. magyar.film. Посетено на 2 December 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]