Војна на ѕвездите Епизода 2: Напад на клоновите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Војна на ѕвездите - Епизода II Напад на клоновите
Џорџ Лукас

Војна на ѕвездите: епизода II - Нападот на клоновите е американски научно-фантастичен филм од 2002 година и вториот дел од сагата на Војна на ѕвездите. Режија е Џорџ Лукас, а глуми Хејден Кристенсен, Еван Мекгрегор, Кристофер Ли и Натали Портман. 2005 го следеше продолжението Војна на ѕвездите: Епизода 3 - Одмаздата на Сит.

Лого на серијата Војна на ѕвездите

Содржина[уреди | уреди извор]

Падме Амидала, сенаторот на планетата Набу, се враќа во Корусант, Централниот свет на Галактичката република, за да присуствува на гласањето во Галактичкиот Сенат за формирање на Армијата на Републиката. Таа сака да зборува против војска. При слетување, извршен е бомбашки напад врз нејзиниот вселенски брод, но таа преживува неповредена на сметка на нејзината мамка Корде. По ова, Џедаи Редот, според советот на двајцата нивни членови на канцеларката Палпатин, Оби-Ван Кеноби и неговиот ученик Анакин Скајвокер одлучиле да го заштитат сенаторот.

A photograph of Ewan McGregor
A photograph of Natalie Portman
A photograph of Hayden Christensen
Од лево кон десно: Еван Мек Грегор (слика во 2012 година), Натали Портман (2015) и Хајден Кристенсен (2010)

Во текот на ноќта се направи уште еден обид за атентат врз Сенаторот со летачки бродови и две отровни животни слични на стогодишници, што беа пуштени од летачки дроид. Оби-Ван и Анакин го следат дроидот по својот сопственик, ловец на распродажници по име Зам Весел. Но, пред да може да го открие името на нејзиниот клиент, Џанго Фет, ја пука надвор од заседа. Џедаите одлучија да ја испратат сенатор Амидала назад во Набу за нејзината сопствена безбедност, во придружба на Анакин Скајвокер, Оби-Ван добива работа да го најде ловецот на распродажбата.

Бројни редови војници кои излегуваат од голем вселенски брод
Clone troopers march onto their starships.

Додека Анакин и Амидала патуваат во Набу, маскирани како бегалци, патеката на ловец на гласови Оби-Ван води кон планетата Камино. Таму тој е примен од Каминоните, и му покажуваат армија на генетитски идентични клонови, која ја создадоа за Републиката во име на мистериозно починатиот господар Сифо-Дијас. На Камино, Оби-Ван исто така, првпат се сретнува со Џанго Фет, кој беше ангажиран како Клонвирт на една од Богданските месечини од еден човек по име Дарт Тиранус, додека го бркаше поранешниот Џедај Комари Воса. Оби-Ван се сомнева дека Фет е вмешан во атентатот на сенаторот Амидала и се обидува да го фати за да може да го испрашува Џедајскиот совет. Џанго Фет бега со својот син Боба Фет, но Оби-Ван им придава уред за следење на бродот на Фет.

На Набу, Анакин и Падме почнале да се заљубуваат, но Анакин, исто така, чувствува дека неговата мајка, кого тој ја оставил на Татуин пред десет години, е во опасност. Тој паузи со Падме на Татуин и учи од Вато, дилерот за отпадоци, дека неговата мајка, Шми Скајвокер беше ослободена од ропство и се омажи. Кога ќе го најде Клиг Ларс, сопругот на Шми, тој му кажува дека неговата мајка била киднапирана од Таскен напаѓачите. Тој ја следи патеката на Таскените, исто така наречени „Песочни луѓе“, и ја наоѓа неговата мајка, ослабена од мачење, која умира во неговите раце. Спротивно на Начинот на Џедај, тој од лутина ги убива сите Песочни луѓе во кампот, па дури и жените и децата.

Плаза де Еспања беше локација за снимање на палатата Набу.

Во меѓувреме, Оби-Ван ги следи Џанго и Боба Фет, со помош на уедот за следење на нивниот брод, до планетата Геоносис. Таму тој го преслушува состанокот на Ситот, и поранешен Џедај, Дарт Тиранус, исто така наречен Гроф Дуку со претставници на Трговската федерација и други водачи на Сепаратистите. Дуку е водач на конфедерација на ѕвездени системи кои се противат на Републиката. Тие се сојузници со Трговската Федерација, и го сакаат планот на својот господар да ја втурне Републиката во граѓанска војна. Нут Ганреј, вицекрал на Трговската Федерација, бара во замена за смртта на Амидала, која го објаснува атентатот на сенаторот. Пред Оби-Ван може целосно да ги пренесе своите наоди на Џедајскиот совет во Корусант, тој е фатен. Кога бил испрашуван од Тиранус, Оби-Ван формира сојуз со Конфедерацијата, бидејќи Републиката ќе биде под влијание на Сит. Тиранус се прави да дејствува со својата одвоеност против Сит. Оби-Ван одбива.

Анакин Скајвокер, кој ја слушнал пораката на Оби-Ван по погребот на неговата мајка, тргна за Геоносис заедно со Амидала од Татуин за да го спаси Оби-Ван. Дроидот Р2-Д2 ја испратил пораката на Оби-Ван на Корусант. На Геоносис, Анакин, Падме, Р2-Д2 и протоколскиот дроид Ц-3ПО откриваат дека Геоносците градат дроидна армија за Сепаратистите. Откако избегале низ производните капацитети, и тие се заробени.

На Корусант, Џедајскиот совет одлучи да ги испрати сите достапни Џедаи во Геоносис за да ги спасат Оби-Ван Кеноби, Анакин Скајвокер и сенаторот Амидала, и да ги отклучат тајните на Трговската федерација и трговските еснафи. Во исто време, Сенатот, на предлогот на Џар Џар Бинкс, му дава на Канцеларот итни овластувања за да може да ја користи армијата на клонови.

Оби-Ван Кеноби, Анакин Скајвокер и сенаторот Амидала, кои беа осудени на смрт, ќе бидат погубени во арената. Џедаите можат да го спречат нивното убивање, но потоа ги напаѓаат војската на дроидите на Геоносците. Десетици Џедаи стануваат жртва на ласерското оружје на дроидите, и Џедаите се заглавени. Без шанси против огромна моќ, тие се спасени само од силите што доаѓаат од клоновит предводени од Господар Јода. Со голема битка помеѓу клоновите и војската на дроиди, почнуваат Клоновните војни. Продолжува огромна битка низ целата планета, во која клоновите можат да ја докажат својата супериорност над дроидите. Неколку комерцијални всленски бродови се уништени додека се обидуваат да избегаат. Анакин и Оби-Ван го следат Дуку во превирањата на борбата во хангар, каде што го чека неговото вселенско летало. Иако Оби-Ван сака Дуку да го нападне со Анакин, Анакин го напаѓа сам. Дуку го фрла со силен удар од струја против ѕидот и тој се онесвестува.

Дуку бега по борба против Оби-Ван Кеноби, Анакин Скајвокер и дури и Господар Јода. Анакин ја губи десната рака во оваа борба. Дуку побегнува во Корусант, каде што го сретнува својот господар Дарт Сидиус. И двајцата ја организирале војната, така што канцеларката добива овластувања да ја уништи демократијата на крајот. Планот на Дуку беше да ги оддели Џедаите и Републиката, иако тој исто така ја потпиша својата смртна казна. Ситот се подготвени да го извршат својот план.

Анакин Скајвокер и Падме Амидала се враќаат во Набу и се склучуваат во тајност, бидејќи таквата врска е забранета на Џедаи. Оби-Ван, Јода и Мејс Винду размислуваат за Клоновните војни во Џедај Храмот на Корусант. Илјадници клонови воини маршираат во огромни вселенски бродови, подготвувајќи се за огромна војна што ќе ја промени галаксијата.

Глумци[уреди | уреди извор]

Улога Глумец
Дарт Тиранус / Гроф Дуку Кристофер Ли
Оби-Ван Кеноби Еван Мекгрегор
Падме Амидала Натали Портман
Аникен Скајвокер Хејден Кристенсен
Мејс Винду Семјуел Л. Џексон
Јода Франк Оз (глас)
Канцелар Палпатин / Дарт Сидиус Ијан Мекдирмид
Шми Скајвокер-Ларс Пернила Август
Џанго Фет, клонски војник Темуера Морисон
Сенатор Бејл Органа Џими Смитс
Клиг Ларс Џек Томсон
Беру Ларс Бони Писе
Овен Ларс Џоел Енгертон
Зам Весел Лијана Волсман
Џар Џар Бинкс Ахмед Бест
Гувернерот Сио Библ Оливер Форд Дејвис
Декстер Џетстер Рон Фалк
Капетан Тифо Џеј Лагаиа
Вато Ендру Секомб
Ц-3ПО Ентони Даниелс
Руне Хако Кристофер Трусел

Различни верзии[уреди | уреди извор]

Како и кај сите други филмови на „Војна на ѕвездите“, постојат и различни верзии на нападот на Клоновите воинот. Така имаше два различни Кинофасунга. Еден за бројните аналогни кина, кој беше завршен во април 2002 година, и дигитална верзија, која беше доставен до неколкуте дигитални кина што постоеја во 2002 година, малку подоцна. Оваа дигитална верзија подоцна беше пронајдена и на VHS и DVD домашното кино анализа. Покрај тоа, Blu-ray верзија на 2011 година донесе повеќе промени.

Дигиталната театарска верзија е неколку секунди подолга од аналогна верзија. Во две сцени се додадени дополнителни дијалози, трета промена содржи нов шут кој ја покажува вештачката рака на Анакин појасно на свадбата. Покрај тоа, требаше да има и бројни мали исправки на боја.

За изданието на Blu-ray, редоследот на сцените беше минимално менуван во разни точки, исто така, беше побарана помош за неговата мајка Шми за време на кошмарот на Анакин.

Аналогната театарска верзија на Војна на ѕвездите: епизода II - Напад на клоновите, која беше видена од повеќето посетители во 2002 година, никогаш не била објавена на VHS, Laserdisc, DVD или Blu-ray.