Хејден Кристенсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хејден Кристенсен

Хејден Кристенсен (англиски: Hayden Christensen) роден е 19 април 1981, е канадски глумец кој е номиниран за наградата Golden Globe. Својата кариера ја започнува појавувајќи се на Канадските телевизии,потоа се префрла на Американските во доцните 90ти. Така својата прва главна улога ја диобива во филмот Life as a House како Сам. Исто така се прослави со улогата на Anakin Skywalker (Darth Vader) во филмот Star Wars.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Vancouver, British Columbia Канада, син на Alie и David Christensen. Неговиот татко имал Данскко потекло а мајка му Италијанско и Шведско, исто така тој имал постари брат и сестра Tove и Hesja, и помлада сестра Kaylen.Средно училиште завршил во Канада Unionville High School. Во средно се истакнал како спортист, бил атлетичар тренирал хокеј и тенис.

1993–2000[уреди | уреди извор]

Неговата прва улога била во телевизиската серија Family Passions.Истата година добил мала улога во John Carpenter's In the Mouth of Madness.Од 1995 до 1999 се појавил во неколку филмови и телевизиски серии како Harrison Bergeron, Forever Knight,Goosebumps, The Virgin Suicides, Are You Afraid of the Dark?