Волшебниот прстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Волшебниот прстен“ — книга со естонски народни приказни, објавена во 1969 година од издавачките куќи „Наша книга“ и „Култура“. Книгата служела како лектира за петто одделение во основните училишта во СР Македонија.

Содржина[уреди | уреди извор]

„Волшебниот прстен“, Наша книга, 1969.

Книгата ги содржи следниве приказни:[1]

 1. Младиот ковач
 2. Волшебните чевлички
 3. Иванденски огон
 4. Богатиот и сиромашниот брат
 5. Добродушниот војник
 6. Волшебниот прстен
 7. Најмладиот брат
 8. Змија-девојка
 9. Тврдоглавиот петел
 10. Крчмата од ѓаволот
 11. Ненаситник
 12. Синовите на шумскиот волшебник
 13. Седмина браќа
 14. Интачика
 15. Најубавиот подарок
 16. Мајката од ветровите

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Волшебниот прстен - Естонски народни приказни. Наша книга, Скопје, 1969.